A magyar kórházi adósságállomány kialakulásának okai (finanszírozási anomáliák, intézményi struktúrák és kapacitások sajátosságai, folyamatos forráskivonás - mint "bűnbakok")

Tóth, Dr. Ferenc (2017) A magyar kórházi adósságállomány kialakulásának okai (finanszírozási anomáliák, intézményi struktúrák és kapacitások sajátosságai, folyamatos forráskivonás - mint "bűnbakok"). Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).

[thumbnail of Dr Tóth Ferenc A magyar kórházi adósságállomány kialakulásának okai.pdf] PDF
Dr Tóth Ferenc A magyar kórházi adósságállomány kialakulásának okai.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg

Download (30MB)

Absztrakt (kivonat)

Dolgozat készítője 30 év klinikusi tapasztalattal és 7 év menedzsmentben eltöltött idővel rendelkező orvos. Dolgozatában a jelenleg tetemes és a sorozatos konszolidációk ellenére újratermelődő tetemes kórházi adósságállományának okait vizsgálja. Áttekinti az egyes finanszírozási rendszereket, ezzel párhuzamosan elemezi az magyar egészségügyi ellátórendszer statisztikai adatait a nemzetközi trendek tükrében. Megvizsgálja a demográfiai adatokat, különösen a népesség alakulását alapvetően meghatározó csecsemőhalandóság, születéskor várható élettartam és a halálozási adatok tükrében, és ezeket nemzetközi összehasonlításban is értelmezi. A morbiditási és mortalitási okokat vizsgálva értékeli a leggyakoribb halálokok elfordulását és értékeli azok tendenciáját. Részletesen foglalkozik a puha költségvetési korlát jelenségével, mely – bár nem kerül nyilvánosan sosem megfogalmazásra, de az ebből eredő attitűd áthatja a kórházi menedzsmentek mindennapjait. Értékeli az európai egészségügy különböző reformtörekvéseit. Dolgozatának leglényegesebb részében, részletesen taglalja a HBCs alapú finanszírozási rendszer kialakulását, egyes aspektusait, az alapdíj-változások ütemét és tendenciáját, a Teljesítmény Volumen Korlát bevezetését és annak hatásait, az alapdíjak értéktartását, a HBCs visszanormálás jelenségét és a folyamatos forráskivonás ütemét, mértékét és hatásait. Foglalkozik az egészségügyi gazdasági válság jelenségére adott kormányzati válaszok értékelésével, melyek között legfontosabb kérdések a kórházi ágyszámleépítés volumene, tendenciája és ütemezése. Tárgyalja a napjainkban észlelhető centralizációs jelenségek és a társadalmi-szakmai ellenállás következményeként elnapolt kancelláriarendszer bevezetésének gondolatkörét. Elemezi és értelmezi a humánerőforrás-krízis elemeit, melyek ugyan nem tartoznak szorosan a kórházi adósságállomány témaköréhez, de az egészségügyi ellátórendszer humán oldalának hétköznapjait és a munka hatékonyságát jelentősen meghatározza. Végül kiemeli a fontosnak vélt motívumokat, rávilágít az adósságállomány kialakulásának legfőbb pontjaira és javaslatokat fogalmaz meg a lehetséges megoldásokra.

Magyar cím

A magyar kórházi adósságállomány kialakulásának okai (finanszírozási anomáliák, intézményi struktúrák és kapacitások sajátosságai, folyamatos forráskivonás - mint "bűnbakok")

Angol cím

Reasons of the evolvement of passive debts of the hospitals in Hungary

Intézmény

Nyugat-magyarországi Egyetem

Kar

Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)

Tanszékcsoport/intézet

x - ARCHIV KTK - Közgazdasági és Módszertani Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)

Szak

LKK - Orvos-közgazdász szakirányú továbbképzés (PG)

Témavezető(k)

Témavezető neve
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Fülöp, Rudolf
NEM RÉSZLETEZETT

Helyi kari azonosító

KOE-17/20

Mű típusa: Diplomadolgozat (Egyéb)
Felhasználói azonosító szám (ID): Dr. Ferenc Tóth
Dátum: 18 Máj 2017 10:22
Utolsó módosítás: 27 Feb 2023 13:31
URI: http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/2880

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet